Elektroniczny obieg dokumentów w systemie WMS - paperless w magazynie

Strona wyjaśnia, jak elektroniczny obieg dokumentów w Studio WMS.net zastępuje papierowe dokumenty magazynowe: od tworzenia i zatwierdzania PZ, WZ i zleceń kompletacji przez system, przez elektroniczne potwierdzenie odbioru przez kierowcę na terminalu mobilnym, po archiwizację i dostępność dokumentów z każdego urządzenia z dostępem do sieci.

W skrócie: Elektroniczny obieg dokumentów w Studio WMS.net obejmuje wszystkie typy dokumentów magazynowych: PZ, WZ, PW, RW, MM, zlecenia kompletacji i dokumenty zwrotów. Dokumenty są tworzone automatycznie przez system, zatwierdzane elektronicznie przez uprawnionych pracowników, archiwizowane w bazie danych z pełną historią zmian i dostępne na terminalach mobilnych, komputerach stacjonarnych i przez przeglądarkę. Odbiór towaru jest potwierdzany elektronicznie przez podpis na ekranie dotykowym lub kod QR - bez drukowania papierowych kwitów. Cały obieg jest audytowalny i zgodny z wymaganiami rachunkowych i podatkowych.

Papierowy obieg dokumentów magazynowych to jeden z największych generatorów błędów i nieefektywności w logistyce. Kwity przyjęcia są gubione, dokumenty wydania czekają na podpis kierownika przez kilka godzin, archiwum papierowe zajmuje coraz więcej miejsca, a odszukanie dokumentu sprzed sześciu miesięcy trwa pół dnia. Elektroniczny obieg dokumentów w Studio WMS.net od SoftwareStudio eliminuje te problemy przez digitalizację całego cyklu życia dokumentu: od automatycznego tworzenia przez system, przez wielopoziomowe zatwierdzanie elektroniczne, po archiwizację i natychmiastowe wyszukiwanie. Operatorzy pracują z dokumentami na terminalach mobilnych, kierownicy zatwierdzają na komputerze lub tablecie, a dokumenty są dostępne z każdego miejsca w sieci w dowolnym momencie.

Jakie dokumenty obejmuje elektroniczny obieg w systemie WMS

Studio WMS.net zarządza elektronicznym obiegiem dokumentów dla wszystkich typów operacji magazynowych. Dokumenty przychodów obejmują PZ (przyjęcie zewnętrzne od dostawcy) i PW (przyjęcie wewnętrzne z produkcji lub innego magazynu). Dokumenty rozchodów to WZ (wydanie zewnętrzne do odbiorcy) i RW (rozchód wewnętrzny do produkcji lub zużycia). Przesunięcia wewnętrzne obsługiwane są przez dokument MM, który rejestruje przemieszczenie towaru między lokalizacjami, strefami lub magazynami w obrębie jednej firmy. Każde zlecenie kompletacji i każde zadanie inwentaryzacyjne jest też dokumentem w systemie z pełną historią etapów realizacji.

Elektroniczny obieg dokumentów w WMS obejmuje też dokumenty zewnętrzne powiązane z operacjami magazynowymi: awizacje dostaw od dostawców, dokumenty CMR i WDT dla transportów eksportowych, świadectwa jakości i atesty materiałowe (przechowywane jako załączniki PDF do dokumentów przyjęcia), etykiety SSCC generowane przy przyjęciu i deklaracje wartości celnej dla przesyłek importowanych. System WMS jest centralnym repozytorium dla wszystkich tych dokumentów - powiązanych z konkretnymi partiami towaru, dostawami i zamówieniami, co pozwala błyskawicznie znaleźć każdy dokument przez wyszukiwanie po numerze dostawy, nazwie kontrahenta lub numerze artykułu.

Sprawdź Studio WMS.net w działaniu

Bezpłatne demo, wycena i kalkulator ROI - bez zobowiązań.

Szczególnie wartościową funkcją jest możliwość dołączania zdjęć i dokumentów PDF do rekordów w WMS. Operator przyjmujący dostawę może sfotografować tabletem lub terminalem mobilnym uszkodzone opakowanie, niezgodność towaru lub dokumentację dostawcy i dołączyć zdjęcia bezpośrednio do dokumentu PZ. Zdjęcia są przechowywane w systemie powiązane z konkretną pozycją przyjęcia i dostępne dla kierownika reklamacji lub działu zakupów bez potrzeby przekazywania fizycznych dokumentów. Elektroniczny obieg dokumentów WMS w połączeniu z rejestracją zdjęć tworzy kompletny dowód stanu towaru przy przyjęciu.

Interfejs i schemat pracy operatora w module bufora systemu magazynowego Studio WMS.net od SoftwareStudio.
Schemat prezentujący strukturę interfejsu użytkownika oraz typowy workflow operatora w module zarządzania dokumentami bufora (WMS).

Workflow zatwierdzania dokumentów w systemie WMS

Elektroniczny obieg dokumentów w WMS jest szczególnie wartościowy, gdy dokumenty wymagają wielopoziomowego zatwierdzenia przez różnych pracowników. Studio WMS.net pozwala definiować ścieżki zatwierdzania (workflow) dla każdego typu dokumentu: na przykład PZ powyżej określonej wartości wymaga zatwierdzenia przez kierownika magazynu i dział księgowości, natomiast PZ poniżej progu jest zatwierdzana automatycznie przez operatora przyjęcia. Każdy etap ścieżki jest widoczny w historii dokumentu, a system może wysyłać powiadomienia e-mail lub SMS do osób oczekujących na zatwierdzenie dokumentu.

Dokumenty oczekujące na zatwierdzenie są wyświetlane w dedykowanej kolejce dla każdego użytkownika - podobnie jak skrzynka e-mail z niezałatwionymi sprawami. Kierownik widzi listę dokumentów wymagających jego uwagi i może je przeglądać i zatwierdzać jednym kliknięciem lub odrzucać z komentarzem wyjaśniającym przyczyny odrzucenia. Odrzucony dokument wraca do osoby, która go stworzyła, z informacją o powodzie odrzucenia i możliwością korekty. Pełna historia każdego zatwierdzenia, odrzucenia i korekty jest nieusuwalna i stanowi dowód prawidłowości procesu zarządczego.

Dwie pracownice w pomarańczowych kamizelkach odblaskowych foliują paczki w nowoczesnym magazynie z widocznym systemem monitorowania danych w tle.
Optymalizacja pakowania i wysyłki towarów dzięki oprogramowaniu Studio WMS.net od SoftwareStudio.

Elektroniczne potwierdzenie odbioru i podpis cyfrowy

Jednym z najtrudniejszych elementów przejścia na paperless w magazynie jest zastąpienie papierowego kwitu wydania podpisanego przez kierowcę lub odbiorcę. Studio WMS.net obsługuje kilka metod elektronicznego potwierdzenia odbioru. Najprostszą jest podpis odręczny na ekranie dotykowym terminala mobilnego lub tabletu - podobnie jak na urządzeniu kuriera. Podpis jest zapisywany jako część cyfrowego dokumentu WZ i jest niemodyfikowalny po złożeniu.

Dla środowisk z dużą rotacją kierowców lub odbiorców zewnętrznych, którzy nie mają dostępu do terminali WMS, system obsługuje potwierdzenie przez kod QR: po załadunku system generuje jednorazowy QR, który kierowca skanuje swoim telefonem. Link prowadzi do prostej strony mobilnej, gdzie kierowca widzi listę wydanych pozycji i potwierdza odbiór klikając przycisk - bez logowania i bez aplikacji. Elektroniczny obieg dokumentów WMS w tym wariancie nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu u odbiorcy, a potwierdzenie jest tak samo prawnie wiążące jak papierowy podpis.

Operator wózka widłowego podjeżdża do palety towarów, podczas gdy pracownica magazynu w kamizelce odblaskowej sprawdza dokumentację w systemie Studio WMS.net.
Optymalizacja procesów magazynowych i zarządzanie przepływem towarów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów WMS.

Archiwizacja, wyszukiwanie i dostępność dokumentów

Elektroniczny obieg dokumentów WMS rozwiązuje też problem archiwizacji - wszystkie dokumenty są przechowywane w bazie danych przez zdefiniowany okres (zazwyczaj minimum 5 lat zgodnie z wymaganiami podatkowymi), a wyszukiwanie zajmuje sekundy zamiast godzin. Wyszukiwarka dokumentów w Studio WMS.net pozwala filtrować po dacie, typie dokumentu, numerze, kontrahencie, nazwie artykułu, numerze partii, operatorze i dziesiątkach innych kryteriów. Kombinacja filtrów pozwala w kilka sekund znaleźć konkretny dokument wydania z sześciu miesięcy temu dla określonego klienta i artykułu.

Dostęp do dokumentów jest kontrolowany przez uprawnienia - pracownik magazynu widzi dokumenty swojej zmiany i strefy, kierownik widzi wszystkie dokumenty swojego działu, a dyrektor finansowy może przeglądać dokumenty z dowolnego okresu. Dokumenty mogą być eksportowane do PDF lub przekazywane przez e-mail bezpośrednio z systemu - na przykład wysłanie dokumentu WZ do kontrahenta po wydaniu towaru zajmuje jedno kliknięcie i nie wymaga drukowania ani skanowania. Elektroniczny obieg dokumentów WMS w połączeniu z zarządzaniem uprawnieniami tworzy bezpieczne i audytowalne środowisko dla całej dokumentacji magazynowej.

Pracownica magazynu obsługująca paczki przy wsparciu cyfrowego panelu z oprogramowaniem Studio WMS.net.
Optymalizacja pracy w magazynie dzięki zaawansowanym rozwiązaniom WMS od SoftwareStudio.

Najczęstsze pytania

Jakie dokumenty magazynowe mogą być prowadzone elektronicznie w systemie WMS?

Studio WMS.net obsługuje elektroniczny obieg dokumentów dla wszystkich typów: PZ, WZ, PW, RW, MM, zlecenia kompletacji, awizacje dostaw, dokumenty zwrotów i korekt. Dokumenty są tworzone, zatwierdzane i archiwizowane wyłącznie elektronicznie, z możliwością dołączania załączników PDF i zdjęć. Podpisy zastąpione są potwierdzeniami elektronicznymi z pełną ścieżką audytową.

Jak elektroniczny obieg dokumentów WMS obsługuje podpisy odbiorcy przy wydaniu towaru?

Studio WMS.net obsługuje podpis elektroniczny na ekranie dotykowym terminala mobilnego lub potwierdzenie przez kod QR na telefonie odbiorcy. Potwierdzenie jest rejestrowane z datą, godziną i danymi odbiorcy, tworząc prawnie wiążący dowód odbioru bez papierowego kwitu.

Czy elektroniczny obieg dokumentów WMS spełnia wymagania prawne i podatkowe?

Elektroniczny obieg dokumentów w Studio WMS.net zapewnia integralność, niezmienność i długoterminową archiwizację dokumentów zgodnie z wymaganiami ustawy o rachunkowości. System przechowuje pełną historię każdego dokumentu z informacją o twórcach i zatwierdzających. Szczegóły należy skonsultować z doradcą podatkowym w zakresie specyficznych wymogów branżowych.

Tagi: