producent programów komputerowych

 
Skip Navigation Links.
Skip Navigation Links.
Skip Navigation Links.

     
 

Magazyn wysokiego składowania

Rozwiązania przepływu informacji wspomagające procesy magazynowe wykorzystują komputery w ich realizacji. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większego magazynu, którego zadaniem jest sprawna obsługa, stanowiąca podstawowy atrybut procesu logistycznego bez komputera. Zastosowanie systemu informatycznego w gospodarce magazynowej przyśpiesza operacje związane z wystawianiem dokumentów obrotu towarowego oraz usprawnia prace z przypisywaniem określonemu adresowi w przestrzeni składowej jednej palety (pojemnika). Dobra materialne przyjęte do magazynu są umieszczane w tej palecie zgodnie z dokumentacją, z której wynika, jakie dobra i w jakiej ilości są ulokowane w konkretnej palecie (pojemniku). Paleta otrzymuje w miejscu identyfikacji zakodowany adres określający miejsce składowania. Tworząc określoną strukturę organizacyjną magazynu(ów) należy brać pod uwagę rolę jaką magazyn spełnia w łańcuchu logistycznym, gdyż struktura ta powinna w każdym przypadku powinna być dostosowana w sposób indywidualny do roli spełnianej przez magazyn. W celu określenia roli poszczególnych magazynów i ich odpowiednim skonfigurowaniu w systemie informatycznym należy przedstawić: 
- Parametry techniczno wydajnościowe użytkowanych obiektów i wyposażenia
- Plany przepływu masy towarowej przez magazyn
- Dane kosztowe
- Harmonogramy pracy krótko i długookresowych
Nowoczesne technologie informatyczne pozwalają na zarządzanie magazynem za pomocą programu komputerowego, nie tylko bezpośrednio personelowi znajdującemu się na terenie zakładu, ale poprzez internet z dowolnego miejsca na ziemi. Zarządzanie magazynem za pomocą aplikacji internetowych ASP.Net pozwala na dostęp do informacji o stanach magazynowych, lokalizacjach,  dokumentach itp pracownikom firma obsługującej magazyn oraz klientom zdalnym korzystającym z usług magazynu wysokiego składowania MWS.

Zarządzanie procesami magazynowania

Składowanie i identyfikacja towarów zwykle oparte są na technologii kodów kreskowych. System identyfikuje pracowników, narzędzia obsługujące procesy logistyczne, towar, miejsca przechowywania oraz miejsca pośredniego składowania towaru od momentu przyjęcia ładunku na rampie rozładowczej. Wszelkie ruchy magazynowe (przemieszczenie) oraz osoby uczestniczące w procesie składowania są rejestrowane przez system informatyczny. Podczas dostawy towar rozdzielany jet na odpowiednie jednostki ładunkowe (nośniki magazynowania, np. kartony zbiorcze) umożliwiające optymalne składowanie. Następnie automatycznie wygenerowane zostają dyspozycje właściwego umieszczenia towaru (przypisywane są adresy magayznowe - lokalziacje) przekazywane magazynierom odpowiedzialnym za transport w obiekcie magazynowym.
System ewidencjonowanuje czas podjęcia oraz czas złożenia dyspozycji.
Miejsce składowania w magazynach może być już rezerwowane na etapie składania zmówień zakupu przez odpowiedni dział. Pełna integralność systemu pozwala na zarządzanie pracą logistyki i magazynowania już na bardzo wczesnym etapie. Program w pełni dostosowuje się do różnych wariantów działania magazynu oraz logistyki, dlatego możliwe jest, aby prace magazynierów były podzielone na odbierających towar i weryfikację dokumentów magayznowych WZ i PZ oraz na magazynierów odpowiedzialnych za rozmieszczenie przyjętego towaru na odpowiednich miejscach Magazynu Wysokiego Składowania.

Polecenia zmian lokalizacji - przemieszczeń towaru - są również generowane w pełni automatycznie. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach: podczas przyjęcia transportu do magayznu wysokiego składowania oraz jego wydania. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo oraz dokładną ewidencję przepływu towarów przez magazyn.

Dyspozycje pobrania zapasu z odpowiedniej półki magazynowej i przewiezienie go do wskazanej strefy magayznowej lub bramy wyjazdowej może być wykonywana na bieżąco w memencie otrzymania zlecenia lub z wyprzedzeniem. Firmy działają w różny sposób, który może być uwzględniony w programie- np. z udziałem strefy sprawdzania ilości oraz jakości. Program pozwala również na przyporządkowanie zapasów na bramie wyjazdowej do odpowiednich paczek, które są przypisywane do wybranej trasy i transportu. W ten sposób działania logistyczne nie kończą się na magazynie WMS, ale monitorowane są aż do momentu rozładowania transportu w miejscu docelowym. Dodatkowym procesem obsługiwanym przez Magazyn Wysokiego Składowania jest cała ścieżka reklamacji, czyli odpowiedniego przyjmowania towaru na stan magazynu oraz dalsze śledzenie tego towaru w kontekście wysyłki do ewentualnego dostawcy/producenta. Aspektem kontrolnym Magazynu Wysokiego Składowania w programie są analizy pracy magazynierów, jakość pracy = ilość pomyłek, czas wykonania dyspozycji, czas rozładunku i załadunku transportu itd.
Istotnym elementem wspierającym pracę magazynierów jest praca za pomocą przenośnych skanerów (erminalame mobilne) wykorzystujące Windows CE lub Windows Mobile.

Metody rozmieszczania towarów w magazynie

Parametry obrotu magazynowego, z jakimi mamy do czynienia w przypadku magazynu, przesądzają o przyjęciu konkretnego rozwiązania. Kryteria rozmieszczenia dóbr w magazynie można podzielić według:
- Rodzajów asortymentów
- Dostawców lub dostaw
- Odbiorców lub odbiorów
- Przynależności do określonego wyrobu (kompletu) 
-  Zastosowania pomocniczych urządzeń magazynowych
- Metody stałych miejsc składowania
- Metody wolnych miejsc składowania
- Rozmieszczenie według częstotliwości pobierania (rotacji). Metoda pozwala wyodrębnić w strefie składowania sektory składowe zgodnie z kryterium analizy ABC zapasów. Posiadając rozeznanie co do podziału asortymentów według kryteriów ABC można wykorzystać mechanizmy skracania drogi przepływu towaru w magazynie. 
W układzie poziomym towary grupy A umieszcane będą w miejscach składowania w pobliżu najkrótszej odległości od drogi łączącej wejście i wyjscie towarów.
W układzie pionowym asortyment będzie rozmieszczany zgodnei z zasadami ergonomii pracy rąk człowieka dla regałów obsługiwanych metodami „ręcznymi” lub zgodnie z charakterystyką podnoszenia środkami transportu (średnia wysokość podnoszenia)

Wizualizacja zajętości magazynu

Oferowane oprogramowanie magazynowe Hercules WMS.net dedykowane jest do zarządzania przestrzenią magazynową, a jedną z jego funkcjonalności jest możliwość przentacji zajętości magazynu lub wyświetlanie lokalziacji wybranych indeksów magazynowych z pomocą graficznych tabel. Funkcja dla poszczególnych regałów wyświetla stan zajętości:



Gdzie jest towar?

Funkcja wyświetla strukturę magazynu zaznaczając miejsca składowania wybranego asortymentu

 
 
 
Zobacz DEMO Zobacz DEMO
 
 
Aktualności Technologia Producent
Studio Reklamacje .net dostosowane zostało do potrzeb obsługi reklamacji producenta artykułów spożywczych
Studio Magazyn WMS.net integracja z aplikacją firmy kurierskiej GLS
Pozycjonowanie Poznań  nowa wersja programu Pozycjoner.net współpracuje ze statystykami STAT24
Nowoczesne rozwiązanie zapewnia technologia Microsoft VisualStudio 2008 język C# ASP.net + AJAX oraz baza danych MS SQL 2008 server. SoftwareStudio Sp. z o.o.
60-349 Poznań, ul.Ostroroga 5
tel. 061 66 90 641
061 66 90 642
061 66 90 643
061 66 90 644
  022 25 78 528
fax 061 86 71 151
mail poznan@softwarestudio.com.pl
  Napisz do nas
 
  aplikacje microsoft windows  
aplikacje asp.net asp java ajax aplikacje asp.net asp java ajax windows 2008 server sql 2008 server aplikacja visual studio c#
www.3dstudiopro.com  www.budom-market.pl www.sklepzprogramami.pl
SoftwareStudio 2009